You are currently viewing Salina Turda – soľná baňa kde si zahráte nielen golf.

Salina Turda – soľná baňa kde si zahráte nielen golf.

Doba čítania: 4 min

Salina Turda je jednoznačne najnavštevovanejšou atrakciou v okolí Cluju, kam sa dostanete veľmi lacno a jednoducho z Viedne priamym letom. Je to soľná baňa, ktorá vás zoberie do hĺbky až 26 poschodí pod zem. Prvé zmienky siahajú do 13. stor a začiatkom 20. stor bola uzavretá. Od roku 2010 po 5mil rekonštrukcií  otvorila brány turistom a tento zábavný park 13 poschodí pod zemou láka každoročne množstvo turistov. Domáci to využívajú ako zábavný park, kde si chodia s rodinami oddýchnuť. Veď kde nájdete zábavný park vybudovaní v bani 42m hĺbke. 

Mapa bane

Ako sa tam dostať - auto alebo autobus ?

Najjednoduchším spôsobom určite je mať auto. Zaparkujete priamo pred vchodom zaplatíte 5 lei na hodinu (klasicky ak ste 2 hod 5 min platíte za 3 h) a idete poznávať Salinu Turdu. Bežnou praxou lokálnych turistov je zaparkovať niekde v poli, aby sa vyhli plateniu parkovného, už je len na vás, ktorú si vyberiete. Môže sa ale aj stať, že parkovisko priamo pri vchode je preplnené, aj keď to na prvý pohľad nevyzerá, ale systém počítania áut, ktoré vchádzajú do ohradeného parkoviska je taký balkánsky. Bohužiaľ vtedy musíte chvíľku počkať kým niekto výjde, ako sa to stalo aj nám. Hlavný vchod je od ulice Aleea Durgăului, avšak je aj vedľajší z ulice Strada Salinelor, kde ale do hlavnej časti pod zemou pôjdete dlhšie. 

MHD sa tiež dostanete, ale je to neporovnateľne náročnejšie. Najprv sa musíte dostať do Turdy medzimestskou dopravou – LINK TU, čo trvá asi 30-40min a potom buď taxíkom, pešo alebo ďalším autobusom – LINK TU. Taxík priamo z Cluju môže výjsť 15-20 eur, za čo si už aj na deň požičiate auto, keď počítate aj cestu späť. Ale zas dá vám to možnosť pozrieť si aj Turdu, čo za normálnych okolností by ste sa asi nezastavili.

 Pri zvolení MHD určite si treba vyhradiť celý deň na návštevu. Autom máte väčšiu voľnosť, šetríte čas a reálne na návštevu potrebujete 2-3 hod.

Vstup do Salina Turda
Galéria Franca Jozefa

Lístky a praktické info

Lístky si nemusíte kupovať dopredu, ale ak nechcete stáť v rade, ktorý nie je nejaký veľký tak kľudne môžete aj online – LINK TU. Vstupné stojí 60 lei (12 eur) a deti a dôchodcovia majú zľavnené 30 lei (6 eur). Dole je samozrejme chladnejšie, ale s mikinou je to úplne ok, nemusíte si brať zimné bundy. Na stránke píšu, že deti do 3 rokov a nad 65 by mali mať pri vstupe potvrdenie o zdravotnom stave, čo samozrejme nikoho ani len nenapadne kontrolovať. Lístky na rôzne atrakcie ako bowling, golf, ping pong, biliard či koleso si viete zakúpiť aj priamo v bani, nemusíte hore pri pokladni. Jedlo sa oficiálne konzumovať dole nedá, ale tak zas sme pri Balkáne a môžete hádať, koľko ľudí si tam vybalila lepeňáčiky. Ak na parkovisku uvidíte toi toi tak sa nezľaknite, toalety máte aj pri pokladni aj dole v bani. 

Zábavný park pod zemou
Vyhliadkové koleso

Čo vidieť v Salina Turda ?

Celý komplex chodieb baní je naozaj pozoruhodný a pozostáva z 5 baní, z ktorých 2 sú najzaujímavejšie. Komplex je otvorený od 9-19 – LINK TU.  Od hlavného vchodu zídete pár schodmi priamo do Galérie Franca Jozefa. Skoro kilometer dlhá chodba prepája v súčasnosti oba vchody do bane a práve táto chodba bola od 19. stor využívaná na ľahšiu prepravu soli. Do chodby bola vytiahnutá ťažným kolesom koňmi až na povrch, čo uvidíte v Sala Crivac. Je to jediný prístroj zachovaný v baniach Európy, ktorý je presne na mieste, kde sa reálne používal. Mina Ghisela, je hneď na začiatku po hlavnom vchode a využiva sa na liečebné procedúry – tam si musíte kúpiť lístok samostatne ak máte o nejakú záujem, Posledná menšia baňa je Mina Iosif známa ako echo miestnosť, kde vďaka tvaru miestnosti ozvena je veľmi dobrá. 

Ako prevážali niekedy vyťaženú soľ
Koňe you vyťahovali z veľkej hĺbky

Hlavná atrakcia je Mina Rudolf, kde sa nachádza aj zábavný park. Dole vedie výťah, ktorý nie úplne zvláda kapacitu, takže sa na neho dlhšie čaká. Avšak na oboch stranách bane sú schody, ktorými viete zísť. Musíte ale zísť cca 13. poschodí, takže určite je lepšie použiť výťah hore ako dolu. Dole viete stráviť aj niekoľko hodín ak chcete vyskúšať všetky aktivity aj s detským ihriskom, kde sa vstup neplatí. Cena za 20 min akejkoľvek aktivity je 20 lei (4 eura) a zoznam aktivít nájdete –LINK TU. Popravde biliardový stôl a minigolf veľký štandard nemal, ale ping pong a koleso vyzerali v pohode. Bowling, ktorý by som si zahrala bol zatvorený. Odtiaľto sa dostanete do ešte hlbšej bane Mina Terezia, kde musíte zdolať ďalších 13 poschodí do hĺbky. Našťastie je tam ďalší výťah, ktorý ma ale rovnaký kapacitný problém. Podľa môjho názoru Mina Terezia je najkrajšia a zároveň najstaršia časť – ostrovček vybudovaný na soli a obklopený jazierkom. Tu si viete prenajať aj loďku za 30 lei (6 eur) ale deti do 6 rokov na loďku ísť nemôžu, preto sme aj my toto nevyskúšali. 

Mina Terezia

Salina Turda je príjemné osvieženie počas roadtripu po Rumunsku, určite ju nevynechajte pri plánovaní vašich ciest.